Odrůdy a vlastnosti

Varné typy brambor

VARNÝ TYP A (označovaný zelenou barvou):
Brambory s pevnou, tuhou, jemnou až středně jemnou dužninou po varu, jen velmi slabě moučnaté, nerozvaří se ani delší dobou varu. Jsou vhodné především do salátů, pro vaření ve slupce "na loupačku" a jako příloha.

VARNÝ TYP B (označovaný červenou barvou):
Brambory s polopevnou, vlhkou až sušší, jemnou až hrubší dužninou po varu, mírně moučnaté, vařením se částečně rozsypávají. Jsou ideální jako příloha, vhodné především k restování a také do salátů, gulášů, polévek i těsta.

VARNÝ TYP C (označovaný modrou barvou):
Brambory s měkkou dužninou po varu, moučnaté, vařením se rozsypávají, snadno se rozvaří. Jsou ideální na přípravu kaší a těsta, výborné jsou pečené ve slupce a v alobalu, hodí se na hranolky, bramborák nebo placky.

seznam sadbových odrůd 2018

Marabel

Raná stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Hlízy jsou oválné, slupka hladká a světlá, očka mělká, dužnina žlutá. S ohledem k vysokému počtu nasazených hlíz dává vysoké výnosy. Velmi vhodná na praní a loupání. Varný typ BA. Marabel je velmi výnosná a dobře prodejná.

Rosara

Velmi raná, konzumní, varný typ BA, pro celoroční využití. Hlízy dlouze oválné, pravidelné, vhodné pro mytí a balení. Výnos střední až vyšší. Odolnost háďátku i rakovině. Velmi vysoká odolnost virovým chorobám. Odolnost strupovitosti. Plastická odrůda do všech pěstebních oblastí

Red Anna

RED ANNA je poloraná konzumní odrůda určená pro podzimní a zimní přímý konzum. Poskytuje velmi vysoký výnos vzhledných velikostně vyrovnaných hlíz s velmi dobrou stolní hodnotou, varný typ B – B/A.

Adéla

Konzumní odrùda raná, zařazena do varného typu B. Vařené hlízy středně pevné
konzistence, středně vlhké, slabě až středně moučnaté, jemné až středně hrubé
struktury, hlízy po uvaření slabě tmavnou.

Belana

Odrůda BELANA je raná, háďátku bramborovému rezistentní, velmi kvalitní pevně vařivá salátová stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Varný typ se označuje jako A/AB. Krásné středně velké hlízy jsou oválné, slupka žlutá a hladká, očka mělká, dužnina sytě žlutá.

Impala

Impala (varný typ B) je osvědčená a nejžádanější odrůda s pravidelným tvarem hlíz a dobrou stolní hodnotou. Vařené hlízy jsou kypré až středně pevné, středně až silně vlhké, méně moučnaté. Po uvaření, netmavnou.