Marabel

Odrůda kategorie: Rané
Odolnost: NN - Odolnost vůči více patotypům háďátka
Odrůda vhodná na: konzum (varný typ B), loupání

Charakteristika

Raná stolní odrůda s velmi dobrou chutí. Hlízy jsou oválné, slupka hladká a světlá, očka mělká, dužnina žlutá. S ohledem k vysokému počtu nasazených hlíz dává vysoké výnosy. Velmi vhodná na praní a loupání. Varný typ BA. Marabel je velmi výnosná a dobře prodejná.Odrůda je rezistentní proti napadení háďátku bramborovému, odolná proti šednutí dužiny. Velmi odolná A a Y viru.

Informace pro pěstitele

Marabel dává přednost lepším půdám, s dostatkem živin a pravidelnou závlahou. Vnímavost proti preemergentnímu použití herbicidů (Sencor) není známá. Plísni na hlízách lze zamezit především plánovitým zničením nati. Porost musí být 3 týdny před sklizní plně zničen – nezapomenout zlikvidovat spóry postřiky (ALTIMA). Přejeme pěstitelům mnoho úspěchů s touto odrůdou a budeme rádi k dispozici pro další informace.

Sázení a hnojení

Marabel má střední dobu klidu, neobjeví-li se 3 týdny před sázením žádné špičky klíčků v očkách, musí být hlízy stimulovány teplotním šokem (20 ˚C po 2-4 dny). Poté je třeba hlízy skladovat v suchém, vzdušném a chladném prostředí do doby sázení. Optimální velikost pevných klíčků je 1-2 mm. Takto připravená sadba může být vysázena. Pro nestimulovanou sadbu je třeba počkat na vyšší teplotu půdy (alespoň 8˚)